Jakie koszty związane są z importem aut z USA?

Sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych związane jest z dodatkowymi kosztami. Na jakie wydatki muszą przygotować się kupujący? Sprawdź listę wydatków, jakie dotyczą importowania samochodów z USA do Polski!

Koszty aukcyjne

Używane samochody w USA bardzo często nabywane są na aukcjach, podczas których uczestnicy przebijają swoje oferty. Wygrywa ten, który zaproponuje największą cenę.

Aukcje pozwalają na zakupienie samochodu w bardzo atrakcyjnych cenach, jednak nie dają one pewności kupna wymarzonego modelu, ponieważ zawsze może znaleźć się kupujący, który zaproponuje wyższą cenę.

Jeżeli zamierza się zakupić samochód na aukcji w USA, wtedy trzeba będzie doliczyć do jego kosztów koszty aukcyjne, które najczęściej wynoszą kilka procent wartości pojazdu.

Koszty transportu

Transport jest jednym z najwyższych kosztów związanych z zakupieniem samochodu w Stanach Zjednoczonych, dlatego też będzie on stanowić duży udział w ostatecznych wydatkach związanych z całą transakcją.

Koszty transportu samochodu z USA można podzielić na kilka kategorii. W pierwszej kolejności trzeba będzie ponieść koszty związane z przewozem pojazdu na terenie Stanów Zjednoczonych do bazy, z której pojazd ma być następnie przetransportowany do Europy. W tym przypadku koszty będą zależały od miejsca zakupu pojazdu oraz jego odległości do bazy.

Następnie trzeba będzie ponieść koszty związane z transportem auta do Europy, a następnie do Polski. Najczęściej organizowany jest w tym przypadku transport morski, który ma zdecydowanie niższą cenę od transportu lotniczego. Trzeba też zorganizować przewóz pojazdu z portu w Europie do Polski, gdzie jest on poddawany odpowiednim procedurom celnym, a następnie do miejsca docelowego wskazanego przez kupującego.

Cło za samochód z USA

Sprowadzenie samochodu z USA będzie związane z koniecznością wykonania jego odprawy celnej oraz pobraniem cła wysokości 10% wartości zakupu.

Dodatkowo ponoszone są również koszty związane z obsługą celną dla agencji celnej.

Podatek VAT za auto z USA

Sprowadzający samochód ze Stanów Zjednoczonych do Polski musi również liczyć się z opłaceniem podatku VAT. W tym przypadku koszt to 19% podatku od wartości zakupu, dlatego też ostateczny wydatek będzie zależeć od wartości samochodu.

Akcyza za samochód

Kolejnym kosztem jest też akcyza za samochód. Jej wysokość będzie zależała od pojemności silnika. W przypadku pojemności poniżej 2 litrów wydatek to 3,1% wartości pojazdu, natomiast w przypadku samochodów powyżej 2 litrów będzie to 18,6%. Należy też zapłacić za zgłoszenie akcyzy.

Dodatkowe opłaty

Sprowadzenie pojazdu będzie też związane z innymi kosztami, między innymi są to koszty tłumaczenia dokumentów, przygotowania samochodu do jego rejestracji w Polsce, opinia rzeczoznawcy.

Gdy chcesz sprowadzić samochód z USA do Polski jeszcze łatwiej, skorzystaj z pomocy firmy BidcarsUSA.pl. Zapewniamy naszym klientom kompleksową obsługę w ramach sprowadzenia pojazdu ze Stanów Zjednoczonych i zajmujemy się również wyliczeniem i pokryciem kosztów w imieniu klienta. Skorzystaj z naszej oferty!